Mediální výstupy k uprchlictví a migraci

Ústav mezinárodních vztahů tak vytváří spojnici mezi akademickým světem, veřejností a mezinárodně-politickou praxí. Výzkumní pracovníci a pracovnice ÚMV často vystupují v médiích, kde analyzují nejaktuálnější světové dění. Mezi často diskutovaná témata patří právě migrace a uprchlíci. Níže přinášíme stručný přehled mediálních výstupů týkajících se těchto témat.

Migrace se pomalu stává hlavním tématem

Výstupy ÚMV se zpočátku zaměřovaly především na situaci související s teroristickými útoky v Paříži, současný islám, náboženskou radikalizaci a organizaci Islámský stát. Evropská unie však řeší nejen tyto problémy. Unie je dnes obklopena konflikty a nestabilitou a je v jejím vlastním zájmu, aby co nejdříve našla účinné řešení.

Rostoucí počet obětí a kritika politiky EU

Zprávy o utonutí stovek migrantů od dubna 2015 zaplavují téměř celý internet. V noci na neděli 19. dubna se odehrála jedna z největších migračních tragédií posledních let.  V libyjských vodách, zhruba dvě stě kilometrů od italského ostrova Lampedusa, zahynulo až sedm set uprchlíků. Neustále stoupající počet obětí a fakt, že pro uprchlíky neexistuje bezpečnější cesta než přes Středozemní moře, jsou pádné argumenty pro to, aby evropská migrační politika upustila od tendence se před uprchlíky uzavírat. Mnoho výzkumných pracovníků vidí odpověď Evropské unie na migrační krizi jako nedostatečnou. Někteří proto zastávají názor, že je nutné, aby EU přehodnotila svou stávající hraniční a migrační politiku, a to jak směrem dovnitř, tak navenek, a aby zvážila přínos migrantů pro evropskou komunitu. Výstupy výzkumných pracovníků a pracovnic se proto začaly soustředit na analýzu imigrační a azylové politiky Evropské unie. Ve svých příspěvcích prezentovali možná řešení krize a opatření, která by EU měla přijmout.

Kvóty?

S postupem času se velmi diskutovaným tématem stalo i přerozdělování uprchlíků a plán Evropské komise přijímat uprchlíky podle kvót. Fakt, že se o návrhu na ustanovení kvót hlasovalo, místo aby byl hledán konsenzus, je přitom zcela bezprecedentní. Měly by existovat povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků? Nebo by pomoc hraničním státům EU měla zůstat na principu dobrovolnosti? A existuje z dlouhodobého pohledu jiné řešení? Evropští ministři obrany a zahraničí navíc odsouhlasili námořní misi, která by měla bojovat proti pašeráckým sítím a v případě udělení mandátu od Rady bezpečnosti OSN i likvidovat jejich lodě. Otázkou však zůstává, jestli podobná opatření, založená na xenofobní rétorice, mohou mít vůbec nějaký pozitivní přínos.

Xenofobie a předsudky

Následně se naše Vědecké oddělení věnovalo tématu xenofobie, která mezi lidmi v Evropě začíná nabírat obludných rozměrů. Otázkám typu: „V čem se současný příliv uprchlíků liší od dřívějších francouzských zkušeností s imigrací? Proč v české společnosti převládá strach a lhostejnost? Povede tato situace k vzestupu extrémních hnutí? Jaké jsou příčiny předsudků vůči uprchlíkům?“ se v několika článcích věnovali Jan Eichler a Jan Blažek.

A zatím v jednotlivých státech…

Hodně diskutována jsou i opatření přijatá jednotlivými státy. Jak dílčí země Evropské unie přistupují k migrační krizi a jakým způsobem přispívají k jejímu  řešení? Na Slovensko se ve své analýze zaměřil výzkumný pracovník Tomáš Profant. Vladimír Handl opakovaně analyzoval situaci v Německu a vysvětlil, proč je postoj starých členských států EU natolik odlišný od stanovisek států nových. Petr Kratochvíl ostře zkritizoval současné chování České republiky, především vybírání poplatků za nedobrovolný pobyt v detenčních centrech. Vít Beneš se pak spolu s dalšími odborníky v článku Lucie Priknerové pro server Euroskop soustředil na rozdílný postoj EU a Turecka. Další příspěvky se pak obecně orientují na to, jaké má Evropa možnosti v řešení této krize. Jestli je správný argument, že prevencí migrace je pomoc přímo v zemích s největším množstvím uprchlíků. Je opravdu vhodnější problémy řešit přímo v zemích, odkud lidé utíkají, než přijímat uprchlíky do Evropské unie?

Výstupy v dalších jazycích

Reagovat na současné výzvy má za úkol i nově zřízené Centrum evropské bezpečnosti (CES) ÚMV. Vzhledem k tomu, že práce Centra má oslovit i veřejnost zahraniční, jsou jeho členové autory řady anglicky publikovaných výstupů, jejichž stručný přehled následuje. Specifickými publikacemi Centra jsou takzvané European Security Spotlights (ESS), krátké a výstižné papery věnující se aktuálním otázkám v oblasti bezpečnosti. Na migraci a s ní související problematiku se v nich zaměřují především Benjamin Tallis a Jan Daniel.

Pracovníci a pracovnice ÚMV jsou autory i dalších anglických výstupů.

Publikujeme však i v dalších světových jazycích.

Závěrem

Vzhledem k současnému vývoji budou migrace, uprchlíci, kvóty a další pojmy nadále zaujímat prostor v médiích i výzkumu. Pokud se o tuto problematiku zajímáte více, nebo pokud Vás zaujala prezentace ÚMV, navštivte Vědeckou kavárnu Uprchlictví a migrace v rámci Dne otevřených dveří Ústavu mezinárodních vztahů 21. října 2015 od 14:30.

Registrace nutná do 20. října 2015 na adrese registrace@iir.cz. (Místo konání: ÚMV, Nerudova 3, Praha 1, tram 22, 20, 12 - zastávka Malostranské náměstí).

Stáhněte si náš migrační přehled zde.





Nahoru